Kriochirurgia ginekologiczna

Z przyjemnością informujemy, że w Centrum Medycznym PETRA MEDICA są już dostępne zabiegi kriochirurgiczne w zakresie ginekologii. Kriochirurgia jest metodą tanią, prostą i bezpieczną, pozbawioną praktycznie powikłań...

Z przyjemnością informujemy, że w Centrum Medycznym PETRA MEDICA są już dostępne zabiegi kriochirurgiczne w zakresie ginekologii. Kriochirurgia jest metodą tanią, prostą i bezpieczną, pozbawioną praktycznie powikłań, dobrze akceptowaną przez pacjentki i lekarzy, która znajduje szerokie zastosowanie w praktyce ginekologicznej, szczególnie ambulatoryjnym leczeniu pacjentek ze zmianami nie nowotworowymi oraz stanami przedrakowymi, a w wybranych przypadkach nowotworowymi w obrębie części pochwowej szyjki macicy, pochwy i sromu.

 

Jakie są zalety kriochirurgii?

 • Jest to metoda bezkrwawa. Następuje jednoczasowe zamknięcie naczyń krwionośnych w polu mrożenia.
 • Nie występuje niebezpieczeństwo wprowadzenia zakażenia w czasie zabiegu
 • Kriochirurgia jest w zasadzie bezbolesna. Z uwagi na znieczulające działanie zimna, nie jest konieczne znieczulenie. Jeśli pojawi się niewielki ból, zwykle ustępuje w pierwszej dobie po zabiegu.
 • Metoda ta jest też bardzo bezpieczna. Dzięki kriochirurgii unika się konieczności wycinania skalpelem zmian chorobowych, a powstające blizny są elastyczne i niewidoczne, bądź bardzo słabo widoczne.
 • Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta.
Co to jest kriochirurgia?

Kriochirurgia jest metodą destrukcji tkanki za pomocą niskich temperatur, poprzez miejscowe zastosowanie zimna wysokiego stopnia. Tkanka ulega martwicy w temperaturach od -5 do -21*C. Kriosonda o odbiera ciepło od chorobowo zmienionej tkanki i w wyniku szybkiego zamrożenia dochodzi do powstawania kryształków lodu, które niszczą struktury komórkowe oraz blokują metabolizm komórki poprzez uszkodzenie układów enzymatycznych co w konsekwencji prowadzi do martwicy tkanki w chorobowo zmienionym obszarze.

Kiedy można zastosować metodę kriochirurgii?

Kriochirurgia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Jest to metoda prosta w wykonaniu i wysoce skuteczna, bezkrwawa, bezbolesna, tania i bezpieczna. Dodatkową zaletą tej metody jest możliwość wielokrotnego powtarzania i znakomite efekty kosmetyczne przy zachowaniu dotychczasowych funkcji narządu. Jest ona metodą z wyboru jako mało agresywna i mało inwazyjna: zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszenia jej ciągłości( obszar zamrożony nie jest usuwany) a organizm sam w ciągu maksimum 14 dni usuwa martwicze tkanki i regeneruje je, chroniąc tkankę zdrową, co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca. Wskazania go kriochirurgii w ginekologii obejmują przede wszystkim:

Szyjka macicy:

 • nadżerki
 • ektopia z łatwym krwawieniem urazowym
 • ektopia ze współistniejącym stanem zapalnym
 • ektopia doczesnowa
 • brodawczak płaskonabłonkowy szyjki macicy
 • metaplazja płaskonabłonkowa z negatywnym wynikiem badania cytologicznego i histologicznego
 • torbiele Nabotha
 • endometrioza

Pochwa:

 • brodawczak
 • kłykciny
 • VIN

Srom:

 • brodawczaki i kłykciny
 • nienowotworowe zmiany nabłonkowe

 

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu?

Do zabiegu kriochirurgii kwalifikuje lekarz ginekolog podczas kontrolnej konsultacji ginekologicznej, po uprzednim zleceniu podstawowych badań diagnostycznych (diagnostyka kliniczna, cytologiczna i ew. histopatologiczna).

Jakiego przygotowania wymaga zabieg kriochirurgiczny?

Zabieg zamrożenia wykonuje się po zakończonej miesiączce, tak aby do następnej miesiączki szyjka była wygojona. Podczas konsultacji lekarz ginekolog wykonujący zabieg omówi szczegółowo jego przebieg i odpowie na wszystkie pojawiające się ze strony pacjentki pytania.

Jaki jest przebieg zabiegu?

Zabieg kriochirurgii ginekologicznej wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie ginekologicznym. Czas trwania zabiegu trwa nie dłużej niż standardowa wizyta (10-15 minut). Kriochirurgia jest metodą bezkrwawą, ponieważ zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszenia jej ciągłości (obszar zamrożony nie jest usuwany) i w zasadzie bezbolesną. W trakcie zabiegu czasem może wystąpić uczucie niewielkiego bólu w podbrzuszu spowodowane skurczem mięśnia macicy jako reakcja na niską temperaturę. Mogą również pojawić się objawy naczynioruchowe w postaci zaczerwienienia twarzy, ktore ustępują w ciągu kilku minut po zabiegu.

Jak wygląda okres gojenia?

Na skutek uszkodzenia tkanki w wyniku działania niskiej temperatury już w pierwszej dobie po zabiegu pojawiają się obfite wodniste upławy (leucarrhoea), które utrzymują się od 10 do 14 dni. Wymagają one stosowania podpasek.  Pacjentka przez cały okres gojenia (2-4 do 6 tygodni, w zależności od pola leczenia i indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu) musi powstrzymać się od współżycia oraz przestrzegać higieny osobistej.

Organizm w ciągu maksimum 14 dni usuwa martwicę, chroniąc tkankę zdrową, co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca. Płytkie zamrożenie umożliwia wygojenie się miejsca leczonego bez powstania blizny, a głębokie (kriokonizacja) daje blizny elastyczne, nie powodując zaburzeń w funkcjach rozrodczych oraz rozwieraniu się szyjki macicy w czasie ewentualnego porodu.

 

Zapytaj swojego lekarza o wskazania do zabiegu kriochirurgii.
Umów się na wizytę.

rezerwacja wizyt, informacja medyczna, szybki kontakt

Infolinia, zadzwoń:

+48 22 740 20 20