Pracownia elektrokardiografii Telefon: +48 22 740 20 20

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00

e-Rejestracja Lekarze Cennik

Elektrokardiografia (EKG) badanie diagnostyczne wykorzystywane w medycynie w celu rozpoznawania chorób serca.

 

Elektrokardiografia jest to metoda pośrednia polegająca na rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej w postaci różnicy potencjałów (napięć) pomiędzy dwoma elektrodami. Rejestracja dokonywana przez elektrody, zapisywana jest na pasku papieru, przesuwającym się w aparaturze elektrokardiografu w formie wykresu (elektrokardiogramu). Na podstawie elektrokardiogramu można wnioskować o rytmie serca i jego zaburzeniach, o stanie układu przewodzącego serca, a pośrednio o stanie mięśnia sercowego, jego ukrwieniu i o jego naczyniach wieńcowych. EKG jest badaniem umożliwiającym dokładną interpretację innych wyników badań serca tj. ocenę hemodynamiki serca, badania izotopowego, ultrasonograficznego itp.

EKG wysiłkowe (test wysiłkowy,  próba wysiłkowa) 

Aby postawić precyzyjną diagnozę u osoby podejrzewanej o chorobę wieńcową przeprowadza się EKG wysiłkowe. Jest niezwykle przydatne, gdy trzeba ustalić przyczyny zaburzeń rytmu serca. Pozwala określić rokowania u chorych po zawale serca czy po zabiegach na tętnicach wieńcowych, a także poznać rodzaj wysiłku fizycznego, na jaki chory na serce może sobie pozwolić w codziennym życiu. Ułatwia opracowanie programu rehabilitacji pozawałowej. EKG wysiłkowe wykonuje się także u sportowców, pilotów i osób, których praca wymaga dużego wysiłku lub nieprzeciętnej kondycji  fizycznej.

Przebieg badania

Przed badaniem nie należy się zbytnio najadać, by sztucznie nie zwiększać ciśnienia w jamie brzusznej. Nie wolno też palić papierosów. Na badanie należy przyjść kilkanaście minut wcześniej, by mieć czas na wypoczynek. Trzeba zabrać ze sobą wygodne ubranie i sportowe buty. Badanie zawsze powinno być wykonywane pod nadzorem lekarza, który ma do dyspozycji sprzęt i leki do reanimacji, gdyż pod wpływem wysiłku  fizycznego może się ujawnić nierozpoznana dotychczas choroba serca.
 

Podczas próby wysiłkowej pacjent jest bacznie obserwowany.

W razie niepokojących sygnałów badanie zostaje przerwane.

 

  • Pierwszy etap to wykonanie zwykłego EKG spoczynkowego, które będzie stanowiło punkt odniesienia do wyników uzyskanych podczas próby wysiłkowej.
  • Następnie na podstawie wywiadu z pacjentem ustala się, z jaką maksymalną częstotliwością może pracować jego serce.
  • Do klatki piersiowej pielęgniarka przykleja 12 elektrod, które będą rejestrowały pracę serca. Pozostałe umocowuje w odpowiednich miejscach na rękach i nogach – pokażą stan ich ukrwienia.
  • Pacjent zaczyna maszerować po ruchomej bieżni. Stopniowo (mniej więcej co 3 minuty) pokonuje coraz większe obciążenie. Obciążenie zwiększa się do momentu, gdy rytm serca osiągnie ustaloną wcześniej przewidywaną dla danej osoby maksymalną częstotliwość.
  • W czasie badania bez przerwy mierzone jest ciśnienie krwi. Jeśli jego wartość zwiększy się nadmiernie lub nieoczekiwanie spadnie, lekarz przerywa próbę. Podobnie, gdy pojawi się niebezpieczne dla zdrowia niedokrwienie mięśnia sercowego, chory skarży się na ból, odczuwa duszność czy blednie.
  • Ostatni etap badania to rejestrowanie pracy serca, które się uspokaja. Lekarz obserwuje pacjenta do chwili, gdy tętno, ciśnienie i zapis krzywej EKG powrócą do wartości wyjściowych, czyli zapisanych przed wysiłkiem.

Analiza danych pozwala rozpoznać nieprawidłowości pracy serca, dobrać leki lub podjąć decyzje o bardziej inwazyjnym leczeniu.

Badania

procedury medyczne

jak się przygotować

Lekarze przyjmujący w poradni

lek. Marzanna Baranowska

Specjalizacje: Kardiolog

16:00 - 19:00
Poniedziałek
OMULEWSKA 27

lek. Mariusz Foryś

Specjalizacje: Kardiolog

15:00 - 20:00
Poniedziałek
OMULEWSKA 27

lek. Robert Szczechowicz

Specjalizacje: Kardiolog

15:00 - 18:00
Środa
OMULEWSKA 27

rezerwacja wizyt, informacja medyczna, szybki kontakt

Infolinia, zadzwoń:

+48 22 740 20 20