Pracownia spirometrii Telefon: +48 22 610 82 44

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00

e-Rejestracja Lekarze Cennik

Badanie spirometryczne pozwala zmierzyć szybkość przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

 

Spirometria (badanie spirometryczne) to nieinwazyjne badanie czynnościowe układu oddechowego, pozwalające na obiektywną ocenę czynności płuc. Podczas badania mierzy się objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Spirometria ma na celu określenie rezerw wentylacyjnych układu oddechowego. Badanie wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego spirometrem. Jest niezbędne do rozpoznania i kontroli efektów leczenia częstych chorób układu oddechowego: astmy i POChP.

Przebieg badania

  • Pacjent siedzi lub stoi swobodnie, w pozycji wyprostowanej.
  • Przed przystąpieniem do badania spirometrycznego, wykonuje kilka głębokich wdechów. Ostatni głęboki wdech kończy się przyłożeniem ust do ustnika, połączonego specjalną rurką z aparatem spirometrycznym.
  • Na nosie pacjent ma zaciśnięty klips uniemożliwiający oddychanie przez nos.
  • Najczęściej wykonuje się spirometrię dynamiczną. Najpierw pacjent robi kilka spokojnych oddechów. Następnie powoli nabiera jak najwięcej powietrza, potem jak najmocniej i jak najdłużej je wydmuchuje. Czynność powtarza się kilkakrotnie w celu określenia powtarzalności wyników.
  • Gdy powietrze nabiera się powoli i równie wolno je wydmuchuje, wtedy jest to spirometria statyczna.

Wyniki są przedstawione w postaci liczbowej – zwykle również w postaci wykresów. Jakość badania ocenia lekarz. Pod uwagę bierze się kilka parametrów, które pozwalają ocenić, czy badanie zostało przeprowadzone prawidłowo i czy pacjent włożył w nie dostatecznie dużo wysiłku.

Kto powinien wykonać spirometrię?

Spirometrię powinien robić raz na dwa lata każdy palacz papierosów powyżej 40. roku życia, niezależnie od tego, czy ma objawy choroby. Badanie zaleca się też osobom, które mają kaszel, duszność, łatwo się męczą, niezależnie od tego, czy palą papierosy. 

Badania

procedury medyczne

jak się przygotować
Możesz wpisać tylko część nazwy
Wybierz odp. kategorię
Spirometria
diagnostyka
60 zł

rezerwacja wizyt, informacja medyczna, szybki kontakt

Infolinia, zadzwoń:

+48 22 740 20 20