Pracownia ultrasonografii Telefon: +48 22 610 82 44

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00

e-Rejestracja Lekarze Cennik

Badanie pozwala na zobrazowanie narządów miąższowych i ocenę przepływów w naczyniach.

 

Ultrasonografia jest podstawową, nieinwazyjną, metodą diagnostyki obrazowej, pozwalającą na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Charakteryzuje się dużą dokładnością: umożliwia wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian (od 0,1 mm). USG pokazuje kształt i wielkość poszczególnych narządów, dając możliwość wykrycia ich nieprawidłowości.

Kiedy wykonuje się badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne wykonuje się głównie w przypadku podejrzenia zmian patologicznych w narządach wewnętrznych. Umożliwia ono uwidocznienie ewentualnych zmian nowotworowych, zwyrodnieniowych czy zanikowych. I tak na przykład ginekologiczne badanie USG pozwala ocenić szyjkę i dno macicy, stan jajników oraz wykryć mięśniaki, torbiele i choroby nowotworowe narządu rodnego. USG położnicze pozwala  stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Pod kontrolą aparatu USG wykonuje się także zabiegi ambulatoryjne, takie jak biopsje czy iniekcje dostawowe. Pozwala to na precyzyjniejsze działania i  postawienie dokładniejszej diagnozy.

Na czym polega badanie USG?

Do obrazowania za pomocą ultrasonografu wykorzystywane są fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, w zakresie od 1 do 10 MHz. Bezboleśnie i bezpiecznie wnikają do naszego ciała i rozchodzą się, nie uszkadzając komórek. Każdy narząd odbija fale ultradźwiękowe inaczej, dzięki czemu można rozpoznać jego strukturę. Odbite fale prezentują się na ekranie monitora aparatu w postaci obrazów i kształtów.  Tkanka kostna oraz powietrze w przewodzie pokarmowym i płucach nie przepuszczają ultradźwięków. Dlatego niemożliwa jest ocena kości czy narządów leżących wewnątrz czaszki. U niemowlęcia USG głowy robi się przez ciemiączko, a do badania mózgu i kośćca osób dorosłych stosuje się inne techniki, np. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Przebieg badania

  • Wybrane zakresy badań ultrasonograficznych wymagają przygotowania lub wykonania w konkretnym terminie (opis sposobu przygotowania – po prawej stronie).
  • Większość badań odbywa się w pozycji leżącej.
  • Przed badaniem trzeba odsłonić odpowiedni fragment ciała, który lekarz przez przyłożeniem głowicy smaruje żelem ułatwiającym przewodzenie.
  • Lekarz przesuwając głowicę, uzyskuje obraz całego badanego narządu.
  • Obraz można w każdej chwili zatrzymać, co umożliwia dokładny pomiar narządów. Badanie trwa zwykle około 10 - 20 minut i jest całkowicie niebolesne.

Lekarze przyjmujący w poradni

lek. Mariusz Foryś

Specjalizacje: Kardiolog

15:00 - 20:00
Poniedziałek
OMULEWSKA 27

lek. Magdalena Hiller - Walczak

Specjalizacje: specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

08:00 - 16:00
Czwartek
OMULEWSKA 27

lek. Magdalena Jakubczak - Morawska

Specjalizacje: specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

8:00 - 11:00
Wtorek
OMULEWSKA 27

dr n. med. Michał Mazurkiewicz

Specjalizacje: Patomorfolog

lek. Robert Niewiadomski

Specjalizacje: specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

7:30 - 15:00
Środa
OMULEWSKA 27

rezerwacja wizyt, informacja medyczna, szybki kontakt

Infolinia, zadzwoń:

+48 22 740 20 20