Badanie pozwala na zobrazowanie narządów miąższowych i ocenę przepływów w naczyniach.
Ultrasonografia jest podstawową, nieinwazyjną, metodą diagnostyki obrazowej, pozwalającą na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Charakteryzuje się dużą dokładnością: umożliwia wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian (od 0,1 mm). USG pokazuje kształt i wielkość poszczególnych narządów, dając możliwość wykrycia ich nieprawidłowości.
Kiedy wykonuje się badanie USG?
Badanie ultrasonograficzne wykonuje się głównie w przypadku podejrzenia zmian patologicznych w narządach wewnętrznych. Umożliwia ono uwidocznienie ewentualnych zmian nowotworowych, zwyrodnieniowych czy zanikowych. I tak na przykład ginekologiczne badanie USG pozwala ocenić szyjkę i dno macicy, stan jajników oraz wykryć mięśniaki, torbiele i choroby nowotworowe narządu rodnego. USG położnicze pozwala stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Pod kontrolą aparatu USG wykonuje się także zabiegi ambulatoryjne, takie jak biopsje czy iniekcje dostawowe. Pozwala to na precyzyjniejsze działania i postawienie dokładniejszej diagnozy.
Na czym polega badanie USG?
Do obrazowania za pomocą ultrasonografu wykorzystywane są fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, w zakresie od 1 do 10 MHz. Bezboleśnie i bezpiecznie wnikają do naszego ciała i rozchodzą się, nie uszkadzając komórek. Każdy narząd odbija fale ultradźwiękowe inaczej, dzięki czemu można rozpoznać jego strukturę. Odbite fale prezentują się na ekranie monitora aparatu w postaci obrazów i kształtów. Tkanka kostna oraz powietrze w przewodzie pokarmowym i płucach nie przepuszczają ultradźwięków. Dlatego niemożliwa jest ocena kości czy narządów leżących wewnątrz czaszki. U niemowlęcia USG głowy robi się przez ciemiączko, a do badania mózgu i kośćca osób dorosłych stosuje się inne techniki, np. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.
Przebieg badania
- Wybrane zakresy badań ultrasonograficznych wymagają przygotowania lub wykonania w konkretnym terminie (opis sposobu przygotowania – po prawej stronie).
- Większość badań odbywa się w pozycji leżącej.
- Przed badaniem trzeba odsłonić odpowiedni fragment ciała, który lekarz przez przyłożeniem głowicy smaruje żelem ułatwiającym przewodzenie.
- Lekarz przesuwając głowicę, uzyskuje obraz całego badanego narządu.
- Obraz można w każdej chwili zatrzymać, co umożliwia dokładny pomiar narządów. Badanie trwa zwykle około 10 - 20 minut i jest całkowicie niebolesne.